Miejska Biblioteka

Publiczna w Kobyłce

book
book

Sztuka nauczania. podręcznik akademicki

"Czynności nauczyciela "




Podręcznik prezentuje oryginalną i uniwersalną propozycję uporządkowania wiedzy pedagogicznej, potrzebnej nauczycielom w codziennej praktyce szkolnej. Uwzględnia problemy wynikające ze zmieniającej się rzeczywistości szkolnej oraz postępu w badaniach pedagogicznych. Przedstawia zagadnienia z zakresu dydaktyki (cele kształcenia, wyniki kształcenia, metody nauczania, gry dydaktyczne, itp.), ujęte w sposób zgodny z

założeniami reformy nauczania, treści dotyczące nowych zjawisk w szkole (negocjacje), agresji oraz uzależnienia młodzieży. Wiadomości na temat uczniów "niezwyczajnych", czyli zarówno trudnych, jak i zdolnych stanowią cenną pomoc w praktycznym rozwiązywaniu problemów szkolnych.Książka:omawia zagadnienia nauczania i uczenia się uwzględniając reorganizację systemu oświaty w Polsce oraz postęp w badaniach pedagogicznych;prezentuje praktyczne scenariusze różnych sytuacji dydaktycznych;podaje przykłady ciekawych metod nauczania i gier dydaktycznych do wykorzystania podczas zajęć lekcyjnych;przybliża problemy pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;koresponduje z nowoczesnymi podręcznikami wydanymi w Europie i na świecie.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:[1], Czynności nauczyciela : red. nauk. Krzysztof Kruszewski.
Hasła:Nauczanie - metody
Nauczanie - organizacja
Kształcenie - efektywność
Gry edukacyjne - zagadnienia
Wychowanie
Niepowodzenia szkolne
Nauczyciele a innowacje
Podręczniki akademickie
Adres wydawniczy:Warszawa : Wydaw. Naukowe PWN, 2012.
Wydanie:Wyd. 7 zm., 4 dodruk.
Opis fizyczny:530, [1] s. ; 24 cm.
Uwagi:Indeksy. Bibliogr. s. [517]-518.
Przeznaczenie:Podręcznik dla studentów wszystkich kierunków nauczycielskich oraz studentów pedagogiki.
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz
Spis treści:

  1. Przedmowa (Krzysztof Kruszewski)
  2. Rozdział 1. Cele kształcenia (Bolesław Niemierko)
  3. 1.1. Edukacja jako działanie celowe
  4. 1.2. Operacjonalizacja celów kształcenia
  5. 1.3. Klasyfikacja celów kształcenia
  6. 1.4. Cele szkoły a cele ucznia
  7. 1.5. Materiał kształcenia
  8. 1.6. Różnicowanie wymagań
  9. 1.7. Treść kształcenia
  10. 1.8. Planowanie zajęć edukacyjnych
  11. Rozdział 2. Wyniki kształcenia (Bolesław Niemierko)
  12. 2.1. Sprawdzanie osiągnieć uczniów
  13. 2.2. Metody sprawdzania
  14. 2.3. Narzędzia sprawdzania
  15. 2.4. Jakość sprawdzania
  16. 2.5. Wewnętrzszkolne ocenianie osiągnięć uczniów
  17. 2.6. Egzaminy zewnętrzne
  18. Rozdział 3. O nauczaniu i uczeniu się w szkole (Krzysztof Kruszewski)
  19. 3.1. Proces dydaktyczny
  20. 3.2. Utrzymywanie ładu na lekcji
  21. 3.2.1. Zapobieganie zakłóceniom
  22. 3.2.2. Nadzorowanie ładu
  23. 3.2.3. Przywracanie ładu
  24. 3.3. Indywidualizacja kształcenia
  25. 3.3.1. Indywidualizacja ze względu na nauczyciela
  26. 3.3.2. Indywidualizacja ze względu na ucznia
  27. 3.3.3. Różnicowanie kształcenia ze względu na cele i materiał
  28. 3.3.4. Sposoby indywidualizowania
  29. 3.3.5. Niebezpieczeństwo etykietowania
  30. 3.4. Program ukryty
  31. Rozdział 4. Nauczanie i uczenie się˛ faktów, pojęć, zasad (Krzysztof Kruszewski)
  32. 4.1. Nauczanie i uczenie się nazw, faktów oraz faktów zorganizowanych w porcje treściowe
  33. 4.1.1. Praca z uczniami
  34. 4.1.2. Przygotowanie materiału nauczania
  35. 4.2. Nauczanie i uczenie się pojęć i zasad
  36. 4.2.1. Przygotowanie materiału nauczania
  37. 4.2.2. Praca z uczniami
  38. 4.2.3. Nauczanie i uczenie się zasad — informacje uzupełniające
  39. Rozdział 5. Nauczanie i uczenie się rozwiązywania problemów (Krzysztof Kruszewski)
  40. 5.1. Co to jest problem?
  41. 5.2. Problem a uczenie się
  42. 5.3. Lekcja problemowa
  43. 5.3.1. Przygotowanie materiału nauczania
  44. 5.3.2. Praca z uczniami
  45. 5.4. Uczenie się we współpracy
  46. Rozdział 6. Metody nauczania (Krzysztof Kruszewski)
  47. 6.1. Prowadzenie pogadanki
  48. 6.1.1. Przygotowanie materiału nauczania
  49. 6.1.2. Praca z uczniami
  50. 6.2. Prowadzenie wykładu
  51. 6.2.1. Przygotowanie materiału nauczania
  52. 6.2.2. Praca z uczniami
  53. 6.3. Kierowanie dyskusją
  54. 6.3.1. Przygotowanie materiału nauczania
  55. 6.3.2. Praca z uczniami
  56. 6.4. Kierowanie obserwacją
  57. 6.4.1. Przygotowanie materiału nauczania
  58. 6.4.2. Praca z uczniami
  59. 6.5. Kierowanie korzystaniem z materiałów źródłowych
  60. 6.6. Kierowanie kształtowaniem się wartości
  61. 6.6.1. Praca z uczniami
  62. 6.6.2. Przygotowanie materiału nauczania
  63. 6.7. Kierowanie nabywaniem umiejętności praktycznych
  64. 6.7.1. Przygotowanie materiału nauczania
  65. 6.7.2. Praca z uczniami
  66. Rozdział 7. Gry dydaktyczne (Krzysztof Kruszewski)
  67. 7.1. Co to są gry dydaktyczne?
  68. 7.2. Burza mózgów
  69. 7.3. Metoda sytuacyjna
  70. 7.4. Metoda biograficzna
  71. 7.5. Metoda symulacyjna
  72. 7.6. Użyteczność gier
  73. Rozdział 8. Najpotrzebniejsze zasady dydaktyczne (Krzysztof Kruszewski)
  74. 8.1. Zasady dotyczące materiału nauczania
  75. 8.2. Zasady dotyczące motywacji
  76. 8.3. Zasady dotyczące pracy ucznia
  77. 8.4. Zasady dotyczące zharmonizowania systemów pedagogicznych
  78. 8.5. Zasady dotyczące stosunków społecznych w klasie
  79. 8.6. Zasady dotyczące czynności nauczania
  80. 8.7. Zasady dotyczące warunków zewnętrznych
  81. Rozdział 9. O wychowaniu w szkole (Krzysztof Konarzewski)
  82. 9.1. Pojęcie wychowania
  83. 9.1.1. Kto?
  84. 9.1.2. Jak?
  85. 9.1.3. Co?
  86. 9.1.4. Po co?
  87. 9.1.5. Podsumowanie
  88. 9.2. Szkolne warunki wychowawcze
  89. 9.2.1. Ograniczona kontrola nad wychowaniem
  90. 9.2.2. Prymat zbiorowości
  91. 9.2.3. Prymat nauczania
  92. 9.2.4. Autorytet z zewnętrznego nadania
  93. 9.2.5. Podsumowanie
  94. 9.3. Cele wychowania
  95. 9.3.1. Cel jako funkcja
  96. 9.3.2. Cel jako ideał
  97. 9.3.3. Cel jako zamierzenie
  98. 9.3.4. Podejście psychologiczne
  99. 9.3.5. Podejście socjologiczne
  100. 9.3.6. Wątpliwości i konkluzje
  101. 9.4. Metody wychowania
  102. 9.4.1. Metody sktrukturalne
  103. 9.4.2. Metody sytuacyjne
  104. 9.4.3. Podsumowanie
  105. Rozdział 10. Niezwyczajni uczniowie (Marta Bogdanowicz)
  106. 10.1. Specjalne potrzeby edukacyjne
  107. 10.1.1. Objawy zaburzeń rozwoju i zachowania
  108. 10.2. Rodzaje zaburzeń
  109. 10.2.1. Niepełnosprawność intelektualna
  110. 10.2.2. Inteligencja niższa od przeciętnej
  111. 10.2.3. Dysleksja rozwojowa
  112. 10.2.4. Zaburzenia neurodynamiczne
  113. 10.3. Diagnozowanie trudności w uczeniu się
  114. 10.3.1. Rozwój umysłowy
  115. 10.3.2. Dysleksja
  116. 10.3.3. Zaburzenia neurodynamiczne
  117. 10.4. Pomoc i terapia psychopedagogiczna
  118. 10.4.1. Dzieci niepełnosprawne intelektualnie
  119. 10.4.2. Dzieci z inteligencją niższą od przeciętnej
  120. 10.4.3. Uczniowie z dysleksja rozwojową
  121. 10.4.4. Dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej i zahamowaniem psychoruchowym
  122. 10.5. Uczniowie zdolni (Krzysztof Kruszewski)
  123. 10.5.1. Opis
  124. 10.5.2. Postępowanie
  125. 10.6. Kulturowe zróżnicowanie uczniów (Krzysztof Kruszewski)
  126. Rozdział 11. Problemowe zachowania uczniów (Irena Obuchowska)
  127. 11.1. Zachowania lękowe
  128. 11.1.1. Opis
  129. 11.1.2. Postępowanie
  130. 11.2. Zachowania bierne
  131. 11.2.1. Opis
  132. 11.2.2. Postępowanie
  133. 11.3. Zachowania nerwowe
  134. 11.3.1. Opis
  135. 11.3.2. Postępowanie
  136. 11.4. Zachowania agresywne
  137. 11.4.1. Opis
  138. 11.4.2. Postępowanie
  139. 11.5. Zachowania negatywistyczne
  140. 11.5.1. Opis
  141. 11.5.2. Postępowanie
  142. 11.6. Zachowania autodestrukcyjne
  143. 11.6.1. Opis
  144. 11.6.2. Postępowanie
  145. 11.7. Problemowe zachowania seksualne
  146. 11.7.1. Opis
  147. 11.7.2. Postępowanie
  148. Rozdział 12. Zbieranie i wykorzystywanie informacji o uczniu i klasie (Andrzej Janowski)
  149. 12.1. Po co poznawać uczniów?
  150. 12.1.1. Pierwsze spotkanie
  151. 12.1.2. Cele poznawania uczniów
  152. 12.1.3. Warunki skutecznego poznawania uczniów
  153. 12.2. Główne sposoby poznawania uczniów
  154. 12.2.1. Obserwacja
  155. 12.2.2. Badania ankietowe
  156. 12.2.3. Wywiad
  157. 12.2.4. Socjometria
  158. 12.3. Poznawanie zespołu
  159. 12.3.1. Struktura zespołu
  160. 12.3.2. Role uczniów w zespole
  161. 12.3.3. Przywództwo w zespole
  162. 12.3.4. Normy obowiązujące w zespole
  163. 12.4. Poznawanie pojedynczych uczniów
  164. 12.4.1. Uczeń jako problem
  165. 12.4.2. Samowiedza i samoocena
  166. 12.4.3. Cenione wartości
  167. 12.4.4. Aspiracje
  168. 12.5. Stosunek do nauki szkolnej
  169. 12.5.1. Stosunek do nauczycieli, przedmiotu nauczania i szkoły jako instytucji
  170. 12.5.2. Strategie uczniów
  171. 12.6. Uczeń w środowisku pozaszkolnym
  172. 12.6.1. Czas wolny i zainteresowania
  173. 12.6.2. Środowisko rodzinne
  174. 12.7. Informacje o własnej pracy nauczyciela
  175. 12.7.1. Różne orientacje i podejścia
  176. 12.7.2. Negocjacje
  177. Rozdział 13. Nauczyciel jako twórca programu (Krzysztof Kruszewski)
  178. 13.1. Cele
  179. 13.1.1. Cel-funkcja
  180. 13.1.2. Cel-ideał
  181. 13.1.3. Cel-zamiar
  182. 13.2. Materiał
  183. 13.2.1. Dobór materiału
  184. 13.2.2. Układ materiału
  185. 13.3. Proces dydaktyczny
  186. 13.3.1. Czynności nauczyciela i uczniów
  187. 13.3.2. Wyposażenie i materiały dydaktyczne
  188. 13.3.3. Czas
  189. 13.4. Ewaluacja programu
  190. 13.4.1. Ewaluacja przed wdrożeniem programu
  191. 13.4.2. Ewaluacja w czasie użytkowania programu i po skończeniu programu
  192. 13.5. Ograniczenia
  193. 13.5.1. Nauczyciele
  194. 13.5.2. Uczniowie
  195. 13.5.3. Warunki materialne
  196. 13.5.4. Powiązania z innymi programami
  197. 13.5.5. Wymagania władz szkolnych
  198. 13.5.6. Wymagania środowiskowe
  199. 13.6. Diagnoza
  200. Rozdział 14. Scenariusze (Krzysztof Kruszewski)
  201. 14.1. Prace semestralne
  202. 14.1.1. Ósma kardynalna cnota nauczania
  203. 14.1.2. Opis obrazu – trzy wersje
  204. 14.1.3. Metafora szkoły
  205. 14.1.4. Rejestr wskazówek pedagogicznych
  206. 14.1.5. Gry dydaktyczne
  207. 14.1.6. Program ukryty
  208. 14.2. Gry dydaktyczne
  209. 14.2.1. Manifest szkoły
  210. 14.2.2. Bladaczka wielkim nauczycielem był!
  211. 14.2.3. Ingracjacja
  212. 14.2.4. Przeszczep
  213. 14.2.5. System punktowy. Rozpoznawanie i ocena kompetencji pedagogicznych
  214. 14.2.6. Przyrzeczenie
  215. 14.3. Warsztaty
  216. 14.3.1. Obserwacja pedagogiczna
  217. 14.3.2. Miejsca złe i dobre
  218. 14.3.3. Planowanie lekcji i myślenie w jej trakcie
  219. 14.3.4. Cenzor
  220. 14.3.5. Sytuacje dydaktyczne i wychowawcze na lekcji
  221. 14.3.6. Dyskryminacja ze względu na płeć lub pochodzenie społeczne (typ i rozmiary kapitału kulturowego) w stanowieniu celów edukacji i sprawdzaniu ich osiągnięcia
  222. 14.4. Zadania do poszczególnych rozdziałów
  223. Literatura dodatkowa
  224. Indeks nazwisk
  225. Indeks rzeczowy

Zobacz spis treści



Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

MBP w Kobyłce
Leśna 8 lokal 0.3

Sygnatura: 37
Numer inw.: 52047
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.