Miejska Biblioteka

Publiczna w Kobyłce

book
book

Dziecko do lat trzech w systemie opieki i edukacji : źródła wsparcia i zagrożeń

Autor: Krauze-Sikorska, Hanna.




W monografii podjęto rozważania nad najmłodszym dzieciństwem - od urodzenia do trzeciego roku życia. Zostały one skoncentrowane wokół indywidualnych potrzeb, preferencji i możliwości dzieci, źródeł wsparcia i zagrożeń rozwoju najmłodszych. Inspiracją dla autorek stała się teza, że "współczesny świat stwarza dzieciom nowe, nieznane do tej pory możliwości i szanse rozwoju i edukacji,

ale także zagrożenia dotyczące ich sytuacji życiowej". Celem opracowania jest wskazanie szans, jakie wynikają z potencjału rozwojowego małego dziecka, jego wrażliwości na bodźce, cech temperamentu, możliwości odpowiadania stymulację płynącą z otoczenia. Zwrócono uwagę na szanse, jakie wynikają z bliskich relacji dziecka z rodzicami, którzy potrafią rozpoznać jego potrzeby i adekwatnie na nie odpowiedzieć, którzy "upośredniają" rzeczywistość, towarzyszą i pomagają jednostce zrozumieć świat. Źródłem szans rozwojowych i wsparcia dla najmłodszych jest (powinno być) także szersze środowisko społeczne w sytuacji powrotu młodych rodziców do pracy po urlopie rodzicielskim, powierzających dziecko osobom pracującym w instytucji opieki. Zwrócono uwagę, że relacje z dorosłymi spoza rodziny (opiekunami w żłobku) i rówieśnikami, a także starszymi oraz młodszymi dziećmi, mogą sprzyjać zachodzeniu korzystnych zmian rozwojowych. Dziecko, dzięki różnorodnym i bogatym kontaktom społecznym z innymi ludźmi rozwija swoje kompetencje emocjonalne, społeczne, poznawcze, uczy się różne role w różnych układach relacji międzyludzkich. W książce wskazano też obszary ryzyka wynikające z braku wiedzy opiekunów na temat biologicznych i środowiskowych determinant indywidualnego rozwoju. Podkreślono znaczenie wczesnej i rzetelnie przeprowadzonej diagnozy oraz roli wsparcia dla dziecka, jego rodziny i opiekunów. Kolejne wątki dotyczą praktycznych rozwiązań i odnoszą się do wybranych obszarów aktywności dziecka. Sugestie praktyczne dotycząc stymulowania aktywności zabawowej, ruchowej, językowej, artystycznej małego dziecka. Walorem opracowania jest autorska propozycja alternatywnego programu wspierania rozwoju małego dziecka w żłobku lub klubie dziecięcym, z załączonym narzędziem do analizy postępów rozwojowych dziecka. Pracę zamyka rozdział poświęcony dzieciom z opóźnieniami i zaburzeniami rozwoju. Zwrócono w nim uwagę na zagadnienia wczesnej interwencji i wsparcia rodziny dziecka w szerszym środowisku społeczno-kulturowym.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Hanna Krauze-Sikorska, Kinga Kuszak, Grażyna Rura, Katarzyna Sadowska.
Hasła:Dziecko w wieku poniemowlęcym - nauczanie
Dziecko w wieku poniemowlęcym - rozwój psychofizyczny
Dziecko w wieku poniemowlęcym - wychowanie
Gry i zabawy - stosowanie
Żłobki
Adres wydawniczy:Poznań : Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, 2016.
Opis fizyczny:296 s. : il. ; 24 cm.
Uwagi:Bibliogr. przy rozdz. Streszcz. ang.
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz
Spis treści:

  1. CZĘŚĆ I. STYMULATORY I INHIBITORY ROZWOJU MAŁEGO DZIECKA
  2. ROZDZIAŁ 1. Determinanty fizycznego i psychospołecznego rozwoju małego dziecka (Hanna Krauze-Sikorska)
  3. ROZDZIAŁ 2. Obszary opieki nad małym dzieckiem. Praktyczna realizacja założeń ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech (Grażyna Rura)
  4. ROZDZIAŁ 3. Małe dziecko w środowisku dorosłych. O budowaniu pozytywnej więzi z opiekunem (Kinga Kuszak)
  5. ROZDZIAŁ 4. Do czego małemu dziecku potrzebni są rówieśnicy? O rolach, jakie odgrywa dziecko w relacjach z rówieśnikami (Kinga Kuszak)
  6. ROZDZIAŁ 5. Poznawanie siebie przez małe dziecko (Katarzyna Sadowska)
  7. ROZDZIAŁ 6. Determinanty indywidualne i środowiskowe jako źródła układu ryzyka opóźnień i zaburzeń w rozwoju małego dziecka (Hanna Krauze-Sikorska)
  8. CZĘŚĆ II. MAŁE DZIECKO JAKO ISTOTA AKTYWNA - IMPLIKACJE PRAKTYCZNE
  9. ROZDZIAŁ 1. Zabawa jako podstawowa forma aktywności dziecka (Grażyna Rura)
  10. ROZDZIAŁ 2. Aktywność fizyczna i rozwój motoryki małego dziecka (Grażyna Rura)
  11. ROZDZIAŁ 3. Aktywność językowa małego dziecka - od zanurzenia w języku do komunikacji (Kinga Kuszak)
  12. ROZDZIAŁ 4. Aktywność twórcza małego dziecka (Katarzyna Sadowska)
  13. ROZDZIAŁ 5. Zabawa i poznawanie świata - alternatywny program wspierania rozwoju małego dziecka w żłobku lub klubie dziecięcym (Grażyna Rura, Agnieszka Ziembora)
  14. ROZDZIAŁ 6. Dziecko z opóźnieniami i zaburzeniami w rozwoju na drodze ku samodzielności - zadania wczesnej interwencji (Hanna Krauze-Sikorska)
  15. Refleksje końcowe (Hanna Krauze-Sikorska, Kinga Kuszak, Grażyna Rura, Katarzyna Sadowska)

Zobacz spis treści



Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

MBP w Kobyłce
Leśna 8 lokal 0.3

Sygnatura: CZYTELNIA: 159.9
Numer inw.: 61118
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.